1) İlk olarak iPhone 4′lere ait iOS 5.1 güncelleme dosyasının linkini buluyoruz:
iPhone 4 : http://appldnld.apple.com/iOS5/041-1537.20120307.EJrm4/iPhone3,1_5.1_9B176_Restore.ipsw

Not: Her yazılım güncellemesinde, mutlaka her modele ait linki paylaşıyoruz.

2) Ardından bulduğumuz linki bilgisayarımızdaki internet tarayacımızın (Explorer, Firefox, Safari, Chrome) adres kısmına yapıştırıp indirme (download) işlemi başlatıyoruz. Bu dosyalar genelde 500-600MB. arasında olduğu için indirme işlemi 1 saate kadar sürebiliyor.
Not: Güncelleme dosyası bilgisayarınıza .zip uzantılı olarak kaydedilirse, bu uzantıyı .ipsw olacak şekilde değiştirebilirsiniz.3) İndirme işlemi tamamlandıktan sonra da iTunes’u açıp cihazımızı (iPhone veya iPad) USB kablosu ile bilgisayarımıza bağlıyoruz. Normalde güncelleme işleminin otomatik olarak gerçekleşmesi için ekrandaki “Check for Update” veya “Update” seçeneğine tıklıyoruz.

Fakat bu işlemi manuel gerçekleştirmek istiyorsak, bir parmağımız klavyenin sol alt köşesinde bulunan “Shift” tuşunda iken “Güncellemeleri Denetle” veya “Güncelle” seçeneğine tıklıyoruz. Kısaca Shift + Update diye tabir edilen bu işlemi yapınca aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi karşımıza dosya seçme penceresi çıkıyor.Açılan pencereden de az önce indirdiğimiz güncelleme dosyasını seçip “Aç” (Open) seçeneğine tıklıyoruz. Ardından da yazılım güncelleme işlemi başlıyor ve otomatik olarak devam ediyor. İlgili dosyayı baz manuel olarak indirdiğimizden iTunes internetten bir dosya indirmeden direk cihaz üzerine yazılımı yüklüyor.

Eğer güncelleme (update) işlemi değil de, cihazı manuel olarak sıfırlamak (restore) istiyorsak o zaman da benzer şekilde Shift + Restore (Shift + Geri Yükle) kombinasyonunu kullanıyoruz. Mac kullanıcıları ise Shift tuşu yerine klavyelerindeki Option (alt) tuşunu kullanıyorlar.
Kolaylık olması için de aşağıda daha evvel yayınlanmış en son sürümlerin (iPhone, iPad, iPod Touch ve Apple TV) download adreslerini paylaştım. Yenileri çıktıkça da bu bölüme ekleme yapacağım.


iOS Firmware Download Linkleri  İçin Tıklayınız

Yorum Gönder

 
Top